Objawy zatrzymania wody w organizmie

Najczęściej występuje przy niewłaściwej diecie, braku aktywności fizycznej, w ciąży i w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Na pewno pojawi się, jeśli pijemy zbyt mało płynów. Zatrzymanie wody w organizmie objawia się w postaci obrzęków, którym często towarzyszą inne dolegliwości. Czasem jednak jest objawem poważnych chorób, które wymagają wizyty u specjalisty.

Ludzki organizm potrzebuje dziennie około 2-2,5 litra płynów. Zapotrzebowanie to zwiększa się u osób aktywnych fizycznie oraz u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jeśli pijemy ich za mało, organizm zaczyna magazynować je w tkankach. Wtedy pojawiają się uciążliwe obrzęki. Zatrzymanie wody w organizmie może być wynikiem nieprawidłowej diety, a może wskazywać na poważne choroby. Warto więc poznać przyczyny tej dolegliwości.

Po czym poznać zatrzymanie wody w organizmie

Charakterystycznym objawem nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach są obrzęki. Puchną najczęściej dłonie i stopy, rzadziej powieki, podudzia i inne części ciała. Zanim jednak pojawią się obrzęki, można zaobserwować przyrost masy ciała, uczucie ciasności w butach czy opuchliznę powiek po przebudzeniu. Zatrzymanie wody w organizmie może powodować problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, migreny czy wrażenie ciężkości.

Jeśli obrzęki pojawiają się regularnie, należy rozpoznać ich przyczynę. Najczęściej jest to odwodnienie organizmu – szczególnie widoczne, gdy przyjmujemy dziennie mniej niż 1 litr płynów. Organizm broni się przed nadmierną utratą wody poprzez odprowadzenie jej z układu krwionośnego i magazynowanie w tkankach podskórnych. Stąd z jednej strony uczucie zmęczenia itp., a z drugiej obrzęki. Zatrzymanie wody w organizmie może mieć swoje źródło także w złych nawykach i nieprawidłowej diecie.

Skąd się biorą obrzęki

Zbyt restrykcyjna, uboga w białko dieta odchudzająca może prowadzić do pojawienia się obrzęków. Białko wiąże wodę, dzięki czemu płyny fizjologiczne nie przedostają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jeśli proces ten zostanie zaburzony, płyny mogą przedostawać się do tkanek i powodować obrzęki.

Występowanie obrzęków jest charakterystyczne u osób mało aktywnych fizycznie. Przez siedzący tryb życia słabnie krążenie, a to z kolei powoduje zastój płynów w tkankach. Odpływ krwi żylnej utrudnia też długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, np. w samochodzie, samolocie itp. Bardzo ważne jest też to, co jemy. Jeśli w naszym jadłospisie występuje dużo produktów zawierających sód (słone przekąski, wędliny, smakowe płatki śniadaniowe, dojrzewające sery, jarzynki itp.) gospodarka wodna w organizmie zostaje zaburzona. Zgodnie z wytycznymi WHO ilość sodu w diecie nie powinna przekraczać 5 gramów. Efekt w postaci obrzęków daje też niedobór potasu.

Kiedy do lekarza

Zatrzymanie wody w organizmie jest zjawiskiem naturalnym w drugiej fazie cyklu miesiączkowego oraz pod koniec ciąży. W pozostałych przypadkach najczęściej trzeba po prostu zadbać o prawidłową dietę i zdrowy styl życia. Czasem jednak obrzęki stanowią objaw poważnych chorób, takich jak niewydolność serca, zakrzepica żył głębokich, przewlekła niewydolność żylna, choroby wątroby czy niedoczynność tarczycy. Jeśli więc obrzęk nie mija po zmianie diety, wprowadzeniu aktywności fizycznej itp., a dodatkowo towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.