Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje protez zębowych

5 kwietnia 2017

Problemy z zębami mogą w efekcie prowadzić do konieczności wykonania protezy. Rozwój usług stomatologicznych spowodował, że istnieją różne ich rodzaje, co dla pacjentów jest korzystne, ale z drugiej strony utrudnia podjęcie decyzji. Kluczowa jest konsultacja konkretnego przypadku z lekarzem, ale pomocny może być także krótki przegląd najpopularniejszych typów protez dentystycznych.

Proteza akrylowa – całkowita
Stosowana, gdy pacjent nie posiada już własnych zębów. Jest częstym wyborem ze względu na refundację przez NFZ. Można wykonać ją również w prywatnym gabinecie protetycznym, wiąże się to wówczas z kosztem ok. 600-800 złotych za jedną część. Dobrze dopasowana zapewni estetyczny wygląd i umożliwi bezproblemowe jedzenie.

Proteza akrylowa – częściowa
Aby umieścić protezę częściową w jamie ustnej pacjenta, musi on posiadać część zębów, na których zaczepione zostaną haczyki mocujące konstrukcję. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które posiadają częściowe ubytki, ale nie chcą decydować się jeszcze na protezę całkowitą. Istnieje możliwość refundacji tego typu protezy, prywatnie należy natomiast liczyć się z kosztem 500-1200 złotych.

Proteza szkieletowa
Ma zastosowanie w podobnych przypadkach jak proteza akrylowa częściowa – pacjent musi posiadać odpowiednią liczbę zębów, do których zostanie ona zamocowana. Lekarze wskazując na jej plusy, wymieniają przede wszystkim dobre przyleganie i komfort użytkowania większy niż w przypadku protezy akrylowej. Zaletą jest także fakt, że nie niszczy zębów, na których się opiera. Protezę wykonuje się z metalu lub coraz częściej z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Nie jest to niestety opcja refundowana i wiąże się z wydatkiem od 1200 do nawet 3000 złotych.

Most i korona protetyczna
Korony wykonuje się na zębach zniszczonych, poddawanych leczeniu kanałowemu lub po prostu nieestetycznych. Jest to także sposób odbudowania nadłamanego zęba. Korona osadzana jest na wkładzie koronowo-korzeniowym, problemem może być jednak fakt, że nie każdy korzeń nadaje się do tego zabiegu.
Sposobem na odbudowanie niewielkiego ubytku pomiędzy dwoma zębami jest natomiast most protetyczny. Brakujący ząb jest zawieszany na dwóch sąsiadujących, na które założono wcześniej korony. Jest to korzystne i estetyczne rozwiązanie mogące służyć pacjentowi przez długie lata. Jego koszt bywa różny, mieści się w granicach 500-3000 złotych.