Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje aparatów ortodontycznych

5 kwietnia 2017

Zainteresowanie leczeniem ortodontycznym jest coraz większe – prosty zgryz to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Wada zgryzu może przyczynić się do powstania próchnicy – ciasno położone obok siebie zęby trudniej dokładnie wyczyścić, dodatkowo wzrasta także ryzyko chorób przyzębia. W przypadku wielu osób nieprawidłowy zgryz powoduje problemy logopedyczne. Diagnoza problemów i wdrożenie leczenia powinno nastąpić jak najwcześniej – u dzieci leczenie ortodontyczne zwykle szybciej przynosi pożądane rezultatu. Jednak nawet dorośli nie powinni z niego rezygnować i coraz więcej z nich decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego. Przed podjęciem takiej decyzji kluczowa jest diagnoza postawiona przez lekarza – określi on wadę zgryzu, pobierze wyciski zębów, zleci wykonanie zdjęć szczęki oraz ewentualnie zadecyduje o konieczności usunięcia niektórych zębów. Kluczowy dla przebiegu leczenie jest także wybór aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego.

Aparat ruchomy
Najczęściej wykorzystywany w leczeniu dzieci i młodzieży lub jako uzupełnienie po okresie noszenia aparatu stałego, by potrzymać uzyskane efekty. U osób dorosłych efekty jego używania są niestety niewielkie. Nie nadaje się również do korekcji każdej wady zgryzu. Szczegóły leczenia ustala ortodonta – na początku to on umieszcza aparat w jamie ustnej pacjenta, dostosowuje klamry i śruby; udziela także wskazówek co do wizyt kontrolnych czy higieny.

Aparat stały
Jest przymocowany do zębów i pozostaje na miejscu przez cały okres leczenia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalne pierścienie umieszczane na szóstkach oraz zamki ortodontyczne naklejane na pozostałe zęby. Jednak to nie jedyne elementy, z jakich składa się aparat – za jego działanie odpowiadają głownie łuki, klamry, gumki, łańcuszki oraz sprężyny. To dzięki ich działaniu zęby mogą zmienić swoje położenie. Budowa aparatu umożliwia lekarzowi dobranie siły działania i kierunku, by optymalnie zmodyfikować zgryz pacjenta.
Standardowo wykorzystuje się metalowe zamki, ale na życzenie pacjenta można skorzystać także z elementów wykonanych z przeźroczystego materiału lub porcelany, co czyni aparat ortodontyczny mniej widocznym. Użytkownik może także wybrać kolor gumek mocujących łuki do zamków.
Noszenie aparatu stałego wymaga szczególnie intensywnej higieny jamy ustnej, ponieważ utrudnia on dotarcie do wszystkich miejsc. Pomocne będą płyny do płukania ust, nitki dentystyczne oraz profilaktyczne zabiegi wykonywane przez dentystę.