Trwa ładowanie proszę czekać ...

Najbardziej kłopotliwe zęby – ósemki

5 kwietnia 2017

Ósemki popularnie nazywane są zębami mądrości, ponieważ pojawiają się jako ostatnie, najczęściej w wieku 17-25 lat, czyli w momencie, gdy organizm jest już w pełni dojrzały. Ich wyrzynanie nie kojarzy się jednak pozytywnie – proces ten bywa bolesny, długotrwały, a dodatkowo zęby te stwarzają wiele dentystycznych problemów.

Najczęstsze problemy związane z ósemkami
Ósemki należą do zębów trzonowych służących rozdrabnianiu i życiu pokarmu. Ze względów ewolucyjnych utraciły jednak swoje znaczenie – doskonale dajemy sobie bez nich radę, a zmiany w budowie szczęki spowodowały, że często po prostu się w niej nie mieszczą. Powoduje to często, że nie wyżynają prawidłowo i nie mogą spełnić swojej funkcji. Problem z ósemkami polega najczęściej na ich częściowym wyrośnięciu w złej pozycji lub całkowitym zatrzymaniu, które wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Często zdarza się również, że pojawiający się ząb jest już dotknięty zaawansowaną próchnicą i wymaga leczenia kanałowego, które nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Dodatkowo usytuowanie zębów powoduje trudniejszy dostęp i nawet doświadczeni stomatolodzy mogą mieć z tym problem. Wszystko to sprawia, że wskazane staje się usunięcie ósemki. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji, ale zarówno zniszczenie przez próchnice, jak i złe położenie są istotnymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu. Zęby mądrości mogą pogłębiać problemy ortodontyczne i powodować stany zapalne dziąsła w przypadku częściowo wyrżniętej ósemki.

Ekstrakcja zębów mądrości
Konieczność usunięcia ósemek na pewno zasugeruje stomatolog. Jest to zabieg przeprowadzany bardzo często, jednak nie zawsze przebiega tak samo – wszystko zależy od położenia zęba. Aby je określić, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, by zabieg był bezpieczny dla pacjenta. Niekiedy konieczne jest założenie szwów, może pojawić się także gorączka, obrzęk lub krwawienie. Wszystkie te sytuacje wymagają konsultacji z lekarzem.
Usunięcie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym jednak powoduje dyskomfort i wymaga szczególnych środków ostrożności – po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, napojów z kofeiną oraz palić papierosów. Ostrożnie należy oczyszczać okolice rany; ulgę przyniesie natomiast chłodny kompres przykładany do policzka lub płukanie ust ciepłą wodą z solą. W pierwszych dniach spożywane pokarmy powinny mieć formę półpłynną, by przypadkowo nie urazić wrażliwego miejsca.