Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie zęba pod mikroskopem – nowe osiągnięcia w endodoncji

5 kwietnia 2017

Stomatologia rozwija się bardzo intensywnie zapewniając pacjentom coraz lepszy standard usług i możliwość zachowania własnych zębów. Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się problemami związanymi z miazgą zęba – to właśnie w niej znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, które utrzymują ząb przy życiu. Leczenie endodontyczne to popularna leczenie kanałowe stanowiące często jedyny sposób na uniknięcie ekstrakcji. Zachowanie zęba może być kluczowe w dalszym leczeniu i umożliwić zamocowanie korony lub mostka.

Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne pozwala na usunięcie z komory i kanałów chorej miazgi. Cały proces zakłada również mechaniczne poszerzenie kanałów, ich odkażenie oraz wypełnienie specjalnymi preparatami. Zabieg mógłby być bolesny i mało komfortowy dla pacjenta, dlatego najczęściej wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu stomatolog może działać bardziej swobodnie i dokładnie, nie powodując nieprzyjemnych odczuć.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja staje się rozwija i zmieniają się także metody kanałowego leczenia zębów. Nowością jest wykonywanie tego zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu. Daje to lekarzowi o wiele większe możliwości, np. leczenia kanałów zakrzywionych. Mikroskop wpływa także na precyzję i dokładność czyszczenia kanałów zębowych, która jest kluczowa dla osiągnięcia trwałego efektu. Dokładnie przeprowadzony zabieg zmniejsza bowiem ryzyko powikłań.
Wskazaniem do wykorzystania mikroskopu podczas leczenia są wspomniane krzywe kanały, ale także przypadki, w których są one niezarośnięte lub bardzo wąskie.
Problemami przy tradycyjnym leczeniu kanałowym może być nieodnalezienie dodatkowego kanału, naruszenie ściany zęba czy złamanie narzędzia endodontycznego. W każdym z tych przypadków wykorzystanie mikroskopu może przeciwdziałać komplikacjom, pozwalając lekarzowi na lepszy wgląd w anatomię zęba i sprawniejsze posługiwanie się narzędziami. Sam przebieg leczenia nie różni się znacznie od klasycznego leczenia endodontycznego – stomatolog zaczyna od zabezpieczenia zęba przed dostępem śliny i otwiera go, uzyskując dostęp do kanałów. Jedyną różnicą jest umieszczony na wysięgniku nad głową pacjenta mikroskop. Dzięki niemu lekarz w każdej chwili może skorzystać z dokładniejszego obrazu zęba i pracować z większą precyzją.