Trwa ładowanie proszę czekać ...

Historia kobiecej pielęgnacji

5 kwietnia 2017

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez przynajmniej kilku podstawowych kosmetyków i dostępu do prysznica. Nawet najbardziej podstawowe zabiegi higieniczne nie były jednak powszechne jeszcze kilka wieków temu. Dopiero rozwój medycyny i odkrycie wpływu bakterii na powstawanie chorób spowodował rozwój świadomości w tym względzie. XX wiek można uznać za przełomowy dla przemysłu kosmetycznego, wówczas rozpoczęto produkcję na masową skalę.

Pierwsze kosmetyki
Wbrew wyobrażeniom pierwszy szampon wyprodukowano dopiero w 1904 roku i za jego powstanie odpowiada Hans Schwarzkopf. Dzisiaj produkty sygnowane jego nazwiskiem wziąć znajdują się na półkach drogerii na całym świecie. Podobnie ponadczasowym kosmetykiem okazał się pierwszy krem marki Nivea, który także powstał na początku XX wieku.
Lata 20. i 30. to także istotny okres w historii kosmetyków kolorowych. Pudry i róże były znane kobietom już wcześniej, ale właśnie wówczas rynek rozwinął się i zaproponowano klientkom kosmetyki, po które sięgają do dziś. Pierwsza maskara powstała w 1915 roku sześć lat później na półki trafiła pomadka do ust. Kobiety w latach 20. miały okazję po raz pierwszy wypróbować lakiery do paznokci oraz krem przeciwzmarszczkowy.

Zmiany w recepturach kosmetyków
Przemysł kosmetyczny najszybciej rozwijał się w Ameryce i stał się jedną z istotniejszych gałęzi gospodarki. O masowej skali produkcji kosmetyków kolorowych można mówić po zakończeniu II wojny światowej, jednak z dzisiejszego punktu widzenia ich jakość była niska. Produkty te składały się w dużej mierze z sztucznych substancji zapachowych i konserwujących. Farby do włosów i tusze do rzęs nierzadko zawierały metale ciężkie, a w pudrach można było znaleźć ołów i bizmut. Nie pozostawało to bez wpływu na zdrowie i coraz powszechniejsze stawały się alergie skórne i podrażnienia. Kosmetyki były jednak utożsamiane z luksusem i kobiety nie chciały z nich rezygnować mimo ostrzeżeń lekarzy. Dopiero od lat 70. XX wieku można mówić o przełomie i bardziej świadomym komponowaniu składu kosmetyków przez ich producentów. Do produkcji nie stosowano już substancji, których szkodliwość dla zdrowia była oczywista, a zamiar tego zaczęto wykorzystywać substancje naturalne. Dzisiaj kosmetyki ekologiczne, oparte na ziołowych recepturach są powszechnie dostępne i coraz więcej kobiet odkrywa ich zalety.