Trwa ładowanie proszę czekać ...

Charakterystyka skóry wrażliwej

5 kwietnia 2017

Coraz więcej kobiet narzeka na uczycie pieczenia, szczypania i zaczerwienienie skóry twarzy. Są to objawy nadwrażliwości, które nasilają się pod wpływem czynników atmosferycznych, alkoholi lub emocji. Dolegliwości te są często uwarunkowane genetycznie, ale coraz częściej wrażliwość skóry staje się nabyta. Kluczem do poprawy stanu cery jest poznanie jej potrzeb oraz dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jak rozpoznać wrażliwą skórę
Osoby o bardzo jasnej karnacji najczęściej skarżą się na wrażliwą skórę. Widać na niej rozszerzone naczynia krwionośne, które w przypadku tego rodzaju cery są bardzo kruche. Uczucie ściągnięcia pojawia się najczęściej po myciu niewłaściwie dobranymi preparatami, czynnikiem drażniącym może być także sama woda, jeśli jest zbyt twarda. Reakcja na niekorzystne warunki atmosferyczne może być gwałtowna i objawiać się nagłym zaczerwienieniem i swędzeniem – skłonność do atopii jest bowiem kolejną cechą rozpoznawczą skóry wrażliwej. Nieprzyjemne objawy pojawiają się zwykle na twarzy, szyi i dekolcie, bardzo rzadko wrażliwość dotyczy skóry całego ciała.

Czynniki drażniące skórę
Zaostrzenie objawów nadwrażliwości może nastąpić na skutek używania niewłaściwych kosmetyków oraz długotrwałego narażania się na czynniki drażniące. Negatywny wpływ na skórę ma zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UVA, używki oraz niewłaściwa dieta, w której dominują produkty wysokoprzetworzone z dużą ilością konserwantów. Z większością tych czynników spotykamy się na co dzień i trudno o całkowite ich wyeliminowanie. Podczas codziennych zakupów możemy jednak wybierać produkty naturalne, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Niewskazane jest także wykorzystywanie w kuchni ostrych przypraw.
Chęć zadbania o wrażliwą skórę skłania do używania większej ilości kosmetyków. Jednak część z nich może przynieść więcej szkody niż pożytku. Obecność konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych może zaostrzyć objawy nadwrażliwości.

Łagodna pielęgnacja
Jedynym sposobem na złagodzenie objawów nadwrażliwości jest odpowiednio dobrana i systematyczna pielęgnacja. Wskazane są kosmetyki delikatne, hipoalergiczne, pozbawione drażniących substancji. Bardzo ważne jest codzienne stosowanie kremów z filtrami UV. Korzystne dla wrażliwej cery są naturalne składniki, takie jak wyciąg z arniki czy kasztanowca oraz olejki: cytrynowy, różany oraz bergamotowy.